Музеї Рахівщини

      Справжні храми історії зуміли створити у Великобичківському та Ясінянському селищних історико-краєзнавчих музеях, а також музей гуцульської різьби Юрія Павловича, його працівники. Завдяки творчому підходу, професіоналізму та ініціативності вся ця робота здійснюється на високому фаховому рівні.

Великобичківський історико-краєзнавчий музей

Рахівський р-н., смт. В.Бичків, вул. Крушник, буд. 1

 Музей, один із найстаріших на території Закарпатської області, заснований в 1957 році. Приміщення, в якому знаходиться музей—пам’ятка історії ХVІІ століття. Експозиція музею налічує близько 3000 експонатів і розміщена в семи залах, загальною площею 240 кв. м. Експонати розміщено в трьох основних відділах: природи, історії, етнографії, підвідділу «Історія музею», постійних і тимчасових виставках. Експонати відділу історії знайомлять з багатою, самобутньою історією і культурою краю. Різні документи і матеріали, фотографії, речові зразки, колекція книг і періодики ХІХ - початку ХХ століть, вироби майстрів народної творчості, картини, меморіальні речі і портрети видатних людей – уродженців селища знайомлять відвідувачів із багатим минулим. Даний музей – єдиний у східній частині Закарпаття, який володіє повнопрофільною історичною експозицією, що є рідкістю для сьогоднішніх новостворених музеїв.

Ясінянський історико-краєзнавчий музей

Рахівський р-н., смт. Ясіня, вул. Грушевського, буд. 21

       Недалеко від центру селища розташувалася двоповерхова дерев’яна споруда – краєзнавчий музей. На фасаді будинку – меморіальна дошка на честь засновника селища, легендарного чабана Данила Струка, який також звів у Ясіні першу дерев’яну церкву.
    Музей засновано в 1966 році. В липні 2010 року експонати виставлено в новому приміщенні.
    В музеї матеріали представлено в 4-х відділах:
  • побут гуцулів демонструється у вигляді інтер’єру старовинної гуцульської хати  XVIII-XIX століть; 
  • господарський відділ присвячено знаряддям праці господарської діяльності гуцулів періоду XIX та початку XX століть; 
  • у відділі природи Карпат зібрано представників фауни, занесених до Червоної книги України; 
  •  відділ народних промислів гуцулів відображено зразками вишивки, різьби, бондарства, ткацтва тощо.
     В музеї є також старовинні фотографії, які розповідають про історичне минуле селища та його людей.

Музей гуцульської різьби Юрія Павловича 

 м.Рахів, вул. Миру, готель Європа, І поверх

Юрій Павлович – майстер гуцульської різьби, заслужений майстер народної творчості України, лауреат премії імені Данила Щербаківського.
В 2005 р. Юрію Павловичу присвоєно почесне звання “Заслужений майстер народної творчості України”.
З 2011 року Юрій Юрійович Павлович живе та творить у м. Рахів.
У музеї розмістились вирізьблені майстром тарелі, бартки, свічники, роги, які є унікальними у своєму роді. Всі роботи тільки в одному екземплярі, адже різьбяр їх не продає, щоб вивершити одну цілісну енциклопедію Гуцульщини.

Мистецтво стало власною версією української історії та національної філософії, тим всесвітом у собі, який справляє потужний вплив на формування самосвідомості, культурного коду українця, а відтак допомагає пробудити пам’ять роду, збагнути тяглість етнічної традиції, свою приявність в українському бутті в усіх його вимірах – минулому, сучасному й майбутньому. Юрій Павлович є продовжувачем традицій славних династій різьбярів Шкрібляків-Корпанюків, з учня став навчителем і створив власну школу гуцульської різьби.
Митець дуже вимогливий до себе. Його твори — результат напруженої повсякденної праці, бо трудиться Юрій Павлович як довічний раб музи, який довів свою майстерність до віртуозності. Техніка виконання робіт — різьба, суха різьба, інкрустація бакунтом мосяжними цв`яшками, пацьорками, кісткою, перламутром.

Немає коментарів:

Дописати коментар