неділя, 29 листопада 2020 р.

Оркестр нар інстр БИЧКІВСЬКІ МУЗИКИ ст гр "ЩЕДРИК" муз М.Леонтовича...

Старша група Зразкового оркестру народних інструментів «БИЧКІВСЬКІ МУЗИКИ», колишніх та діючих випускників Великобичківської ДМШ, вирішила згадати декілька творів з репертуару минулих років, серед яких і відомий твір Миколи Леонтовича «ЩЕДРИК», найпопулярніший не тільки в Україні, але й у всьому світі під назвою «Дзвінка колядка, Колядка дзвонів».

Не завадить нагадати трохи історії створення відомого твору.

     Всесвітньовідома обробка у хоровому викладі «Щедрик» належить до тих, над якими Микола Леонтович працював майже все життя. Першу її редакцію було написано до 1901–1902 рр.,  другу редакцію — у 1906-1908 рр., третю — 1914 р., четверту — 1916 р., і, нарешті, п'яту — 1919 р. Уперше «Щедрика» виконав хор Київського університету 1916 року, коли композитор працював у Києві, де керував хоровими колективами. Є припущення, що М.Леонтович обрав фольклорний зразок, знайомий з дитинства, який побутував на Поділлі.

Починаючи з 1870 року, на заробітки до Америки приїжджали емігранти з України, які привозили сюди і свою українську культуру.

5 жовтня 1921 року «Щедрик» вперше прозвучав на концерті в Карнегі-Холі в Нью-Йорку, а в 1922 році, також в Нью-Йорку цей твір Миколи Леонтовича виконав український хор під керівництвом Олександра Кошиця.

     Настільки ця пісня сподобалася американцям, що в 1936 році американець українського походження Петро Вільговський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедрика», яка побутує в США і по сьогодні.

«Щедрик» виконують як у хоровому так і в інструментальному викладі. Багато відомих музикантів світу створили свої обробки цього геніального твору.

У листопаді 2016 року на відзначення 100-річчя першого виконання Щедрика стартував флешмоб «Щедрик 100 challenge». Ініціатор та автор ідеї такого флешмобу — Назарій Давидовський, священик, викладач кафедри теорії та методики музичного виховання Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу (ВГПК), художній керівник народної жіночої хорової капели ВГПК «Соломія». До кінця 2016 року у флешмобі взяли участь більше 60-ти колективів, зокрема хор «Київ», Народний хор ім. Верьовки, хорові колективи вищих навчальних закладів, церковні хори, вокально-інструментальні ансамблі тощо.

У 2018 році, зацікавився виконанням «Щедрика» і я. Прослухавши багато його версій і варіантів, у виконання українських та закордонних виконавців, і зупинився на композиції з сучасною обробкою цього твору американською піаністкою і композиторкою Дженніфер Томас (нар. 23 червня 1977 г. в Сієтлі, шт. Вашингтон, США), яка володіє багатьма національними та міжнародними престижними нагородами. Починаючи з початку 2000-х років, видала декілька музичних альбомів з власними композиціями та музичними обробками відомих творів, серед яких і різдвяний - «Winter Symphony» (Зимова Симфонія), який побачив світ у 2015 році. У цьому альбомі в сучасному викладі використані елементи українського хорового твору Миколи Леонтовича «ЩЕДРИК».

Та все таки мене непокоїло одне, не знайшов майже жодної версії українського «Щедрика» в гуцульському стилі. За декілька днів написав з десяток варіантів на теми цього шедеврального твору. Згодом вибрав декілька найяскравіших, об’єднав їх з декількома американськими темами Дженніфер Томас, і вийшов досить пристойний сплав українсько-американсько-гуцульської версії «Щедрика». Розписав партії новоствореної обробки твору для зразкового оркестру народних інструментів «БИЧКІВСЬКІ МУЗИКИ» Великобичківської ДМШ, і почали його розучування. який згодом прозвучав цього ж року в шкільному концерті для батьків присвячених Дню Святого Миколая. Ось така історія створення нашого «Щедрика» (в обробці Василя Поповича).

Що з цього вийшло судити вам, шановні поціновувачі цього всесвітньовідомого твору. Бажаю успішного прослуховування та перегляду.

Василь Попович - директор Великобичківської ДМШ, 

заслужений працівник культури України 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар