середа, 16 січня 2019 р.

Культурно-дозвіллєва діяльність Рахівського районного будинку культури за 2018 рік

У Рахівському районному будинку культури діє 16 формувань (гуртки, колективи художньої самодіяльності, любительські об’єднання та клуби за інтересами), у яких задіяно 261 учасник: 6 дитячих (124  учасники) та 10 для дорослих (137 учасників). Це:
* 5  колективів  із званням «народний»: дорослі (76 учасників);
* 11  колективів та гуртків художньої самодіяльності (137 учасників): 
4 дитячих  (39 учасників) та 7 для дорослих (98 учасників);
* 5 любительських об’єднань та клубів за інтересами (124 учасники): 2 дитячі (84 учасники) та 3 для дорослих (40 учасників).
п/п
Назва гуртка, колективу,
об’єднання
ПІБ
керівника
К-ть
учасників
Вікова
категорія
Колективи із званням «народний»
1.
Народний ВІА «Край»
Мисинчук І.Ю.
5
дорослий

2.
Народний оркестр гуцульських інструментів
Мисинчук І.Ю.
43
дорослий

3.
Самодіяльний народний духовий оркестр
Думен Я.В.
20
дорослий

4.
Народний квартет «Горяни»
Мисинчук І.Ю.
4
дорослий

5.
Народний квартет «Кучеряві хлопці»
Томашук М. І.
4
дорослий

Колективи художньої самодіяльності, гуртки
6.
Фольклорний колектив
Мисинчук І.Ю.
15
дорослий

7.
Хореографічний гурток
Шемота М.М.
15
дитячий

8.
Хореографічний гурток
Шемота М.М.
10
дитячий

9.
Гурток художнього слова
Кокирч В.В.
10
дитячий


10.
Вокальний ансамбль
Студії «Край»
Мисинчук І.Ю.
4

дитячий


11.
Троїсті музики
Томашук М.М.
6
дорослий


Любительські об’єднання,  клуби за інтересами
12
Об’єднання художників
Титор В.В.
10
дорослий

13.
Об’єднання «Умілі руки»
Шемота М.М.
5
дорослий

14.
Спортивне об’єднання стрільби з пневматичної зброї
Ціцікан М.С.
40
дитячий

15.
Шахматно-шашковий клуб
Плиска Ф.П.
45
дитячий

16.
Шахматно-шашковий клуб
Плиска Ф.П.
25
Дорослий

МАЙСТРИ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ
Вишивальниці
4
В’язання
5
Різьба по дереву
4
Самодіяльні художники
6
Майстри із виготовлення муз. інструментів
4
ВСЬОГО
23

29-й районний фестиваль зимового фольклору «Ой радуйся, земле!»

21 січня 2018 до Районного будинку культури з’їхалися колядники, щедрувальники, бетлегеми з різних населених пунктів Рахівщини, щоб звеселити нарід, поколядувати на щорічному фестивалі зимового фольклору «Ой радуйся, земле!».

Традиційно з вітальними словами до глядачів та учасників звернувся  заступник голови районної ради  Копич Іван Іванович.

   Загалом ґазди прийняли колядників, щедрівників та віншувальників з 15 населених пунктів району. «Просились у коляду» щедрувальна та колядницька групи, жіноча, чоловіча, церківна коляди та бетлегеми. Хтось з музиками, а хтось акапельно славив народження Сина Господнього, хтось радував глядачів давніми, невідомими чи то й сучасними колядками, а хтось всім знаною «Нова радість стала». Бетлегеми вжившись у ролі пастирів, царів Іродів, янголів, бабів, дідів та чортів, показували сценки, імпровізували та «сіяли коноплі», кружляючи молодиць у запальній «Гуцулці». Якими б різнобарвними не були учасники, всі як один, вони віншували глядачів і Україну лише найкращими та найщирішими словами. Доповнювали виступи виконавців ошанті гуцульські строї, яскраві хустки, уквітчані крисані та оздоблені намистом і обвішані гучними дзвіночками костюми. Всі образи створювали атмосферу автентичності та мимоволі відносили присутніх у минувшину, в часи коли прадіди оббивали пороги сусідів із дзвінкими колядами.

День Соборності України


Боротьба українського народу за соборність своїх земель – одна із важливих сторінок нашого минулого. 22 січня 1919 року було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, який об’єднав всі українські землі під знаком однієї держави. І саме 22 січня ми відзначаємо День Соборності. З цієї нагоди на площі перед РДА зібралися представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, працівники культури і освіти, громадськість міста Рахів. Відтак, урочистою колоною учасники заходу попрямували до парку Шевченка, де відбувся урочистий мітинг.


Квіти до пам’ятника видатному діячу Української держави, борцю за свободу і незалежність України Тарасу Шевченку, поклали представники всіх установ району.


Під час заходу, кандидатом історичних наук Петром Ференц були окреслені найважливіші віхи в історії держави та названі знаменні постаті, що навічно вкарбувалися в життєву спадщину української нації.   


Мітинг-реквієм до 29-ї річниці  виведення Радянських військ з Афганістану
15 лютого в залі РДА відбувся урочистий концерт з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 29-ї річниці виведення військ із Республіки Афганістан.
Зі щирими словами звернулися до присутніх голови Рахівської райдержадміністрації та районної ради Павло Басараба і Василь Дан. До привітання долучився голова спілки ветеранів  Афганістану Іван Лофердюк. 
Після концерту учасники заходу урочистою ходою попрямували до пам’ятника воїнам-афганцям для покладання квітів та взяли участь у поминальній панахиді.
  
Виставка марок Олександра Канівця
         16 лютого у виставковій залі РБК відбулася виставка киянина Олександра Канівця, який представив колекцію марок «Розвиток пошти на теренах України».

День пам’яті Героїв Небесної сотні
20 лютого вшанували пам’ять учасників Революції Гідності та пам’ять Героїв Небесної Сотні.
         У програмі урочиста хода, за участі учнів ЗОШ міста, які несли портрети  загиблих  Героїв  Небесної Сотні.
На площі перед  РБК запалили свічки  пам’яті  та відбувся мітинг-реквієм, який завершився спільною молитвою.

Міжнародний день жінок
         7 березня у залі РДА відбувся святковий концерт «І знову починається весна» присвячений Міжнародному жіночому дню.
Зі святом жінок вітали учасники народного оркестру гуцульських народних  інструментів Районного будинку культури, гуморист Мирон Білінкевич, танцювальний колектив Чорнотисянського будинку культури, учні Рахівської дитячої музичної школи та гурт «Край» Районного будинку культури.

204 річниця від дня народження Тараса Григоровича Шевченка
      12 березня відбулися урочистості з нагоди 204-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.
У програмі урочиста хода та покладання квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченка. Про роль Т.Г.Шевченка для українського народу розповіла вчителька української мови Рахівської ЗОШ Наталія Дребота.            
         Продовження урочистостей відбулося в залі амін.будинку, де відбувся святковий концерт. 
«Воскресни, писанко!»          
Під такою назвою 21 березня у приміщенні районного будинку культури відбулась  виставка писанок, в якій взяли участь  вихованці ДНЗ та учні ЗОШ району. Вже вчетверте відділом освіти, молоді та спорту за підтримки голови Рахівської районної державної адміністрації Басараби П.В. проведено 11 районний етап фестивалю-конкурсу. Відвідувачі мали змогу переглянути понад сотні робіт виготовлені дитячими руками. Переможців фестивалю-конкурсу було нагороджено грамотами та цінними подарунками.

День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Мітинг з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення, 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні  розпочали Гімном України. Квіти вдячності й любові воїнам-визволителям, які полягли в боях під час Другої світової війни, та нашим землякам, які загинули в зоні АТО, поклали від ветеранів Другої світової війни, Рахівської РДА та районної ради, Рахівської міської ради, відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, відділу охорони здоров’я райдержадміністрації, ДП «Рахівське ЛДГ», Карпатського біосферного заповідник, Рахівської райспоживспілки, від підприємств та організацій.
До присутніх з вітальним словом звернувся вчитель історії Ясінянської ЗОШ, представник історико-пошукової організації «ПОШУК» Меркло Бийло Бийлович.
Вірш розповів Калько Олексій Петрович. Всі присутні вшанували пам'ять полеглих співвітчизників хвилиною мовчання. Мітинг закінчився гімном України.

«МІСІЯ ЧЕСТІ, ЛЮБОВІ, ДОБРА»

Під такою назвою 31.05 у танцювальній залі районного будинку культури відбувся тематичний вечір для дітей з обмеженими можливостями з нагоди Міжнародного дня захисту дітей.
У проведенні заходу взяли участь солісти Ольга Томенюк та Михайло Козурак вихованці - продюсерського центру «Акцент» (керівник Марія Томащук). Танцювальний колектив «Міленіум» РБДЮТ з танцями «Сонячні промінчики» та «Пострибунчик» (керівник Ангеліна Зозулич). З танцем «Вальс» виступили Микола Думин та Тетяна Штогрин (керівник Валерій Рябчук).
Дітей   розважали казкові герої Міккі Маус, Клоун, Киця та Принцеса.
Під кінець вечора, ведучий Антон Візавер надав слово  директору Рахівського районного центу комплексної реабілітації Михайлу Буднікову та депутату міської ради Ігорю Німчуку, які привітали винуватців свята та нагородили їх подарунками.      

Триденний кінофестиваль в Рахові

Триденний кінофестиваль в Рахові знайомив місцевого глядача з провідними українськими мультфільмами та кінострічками «Микита Кожум’яка», «Будинок», «Слово», «Червоний», «Межа», «Гніздо горлиці» та іншими. 
В якості спеціальної гості на захід була запрошена Римма Зюбіна – головна героїня фільму-сенсації Одеського кінофестивалю «Гніздо горлиці».

Діти віком від 7 до 15 років мали змогу взяти участь у триденному практичному курсі та створити разом з командою відомих аніматорів відео-анімацію. Тут присутні могли дізнатися і про найважливіші вимоги до мультиплікаційної справи.


День Медичного працівника



14 червня в залі РДА відбувся захід під назвою «Спасибі вам за труд неоціненний, шановні наші медпрацівники» присвячений Дню медика.

 З вітальними словами до медпрацівників звернулися: голова районної ради Василь Дан, заступник голови  районної РДА Дмитро Ігнатюк, начальник охорони здоров’я РДА Павло Брехлічук та головний лікар районної лікарні Володимир Симулик.

            В концертній програмі взяли участь солістка Іванна Ролюк, учениця ДМШ Ірина Ференц, танцювальний дует у складі Тетяни Штогрин та Миколи Думена, гурт «Край» районного будинку культури, Марія Ретізник та Марія Молдавчук - учасники художньої самодіяльності СБК с. Богдан. Колег по роботі з професійним святом привітав Заслужений лікар України Василь Драшкаба та прочитав гуморески Павла Глазового. На завершення концертної програми з піснями виступив народний аматорський квартет «Горяни» під керівництвом Івана Мисинчука.
День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні
22 червня з нагоди Дня скорботи  і вшанування пам’яті жертв війни в Україні відбувся урочистий мітинг біля пам’ятника «воїнам-визволителям» та покладання квітів до підніжжя   пам’ятника,  під супровід мелодії «Степом, степом», керівниками Рахівської районної державної адміністрації та районної ради, міської ради, відділу освіти, молоді та спорту, Рахівської районної організації ветеранів України, відділу охорони здоров’я, Рахівського районного відділення поліції, Тячівського відділу поліції головного управління національної поліції в Закарпатській області та Рахівського районного військового комісаріату.
День Конституції України
27 червня у великій залі РДА відбулися урочистості присвячені 22-ій річниці Конституції України та 73-ій річниці входження Закарпаття до складу України.
         З вітальними словами виступив заступник голови районної державної адміністрації Дмитро Ігнатюк.
Концертна програма була проведена за участі колективів художньої самодіяльності, зокрема: народного аматорського оркестру гуцульських народних інструментів Районного будинку культури (керівник Іван Мисинчук), хореографічного колективу «Едельвейс» (керівник Юрій Савчук), солістів Наталії Мачук та Ганни Гафіяк, вірші декламували  Павла Тодер та Вікторія Кудрич. 

День Незалежності України
23 серпня на площі перед адмін.будинком районної ради та РДА відбулись урочистості до Дня державного прапора України та 27-ї річниці Незалежності України.
З вітальним словом до присутніх звернувся перший заступник голови РДА Віктор Степанович Турок.
Право покласти квіти до пам’ятника надалося кращим учням ЗОШ №1.
З концертною програмою перед присутніми виступили Галина Гарбуз та соліст гурту «Край» Іван Мисинчук.

ХVIII фестиваль-ярмарка «Гуцульська бриндзя»

      Повноліття фестивалю-ярмарку ,,Гуцульська бриндзя” відсвяткували на Рахівщині.
Вісімнадцятий фестиваль, який відбувся 2 вересня, розпочався вже традиційною ходою в супроводі кінної групи, трембітарів, троїстих музик, вівчарів та виробників високогірних карпатських сирів від центральної площі міста до головної сцени свята в парку-амфітеатрі ,,Буркут”.
Оскільки метою фестивалю є популяризація вівчарства, збереження традицій, культури та духовних надбань гуцульської Рахівщини - кожен населений пункт представляв свою садибу, в якій ґазда або ґаздиня вітали гостей та представляли своє село чи селище.
Крім смачної бринзи, присутні мали можливість поласувати традиційними закарпатськими стравами, придбати вироби місцевих народних умільців.
Концертна програма відбулася за участі колективів художньої самодіяльності району. Зірковими учасниками концертної програми свята стали народні артисти України Віктор Павлик і Степан Гіга, заслужений артист України Павло Доскоч.

День рятівника

18 вересня усі рятувальники Рахівщини зібралися на урочистості в амфітеатрі «Буркут». Вітальні слова прозвучали від першого заступника голови РДА Віктора Турока, голови районної ради Івана Копича, начальника районного відділу ДСНС Олександра Тушера та Олексія Фомічова - керівника ІІІ державної пожежно-рятувальної частини. Кращих професіоналів своєї справи нагородили грамотами.

На завершення урочистостей відбувся святковий концерт. Для школярів організували веселі змагання.

«Вітчизна у серці»

Під такою назвою пройшов вечір до дня захисника України, який відбувся 12 жовтня в залі районної ради.

З вітальними словами виступили: перший заступник голови Рахівської районної державної адміністрації Віктор Турок, заступник голови районної ради  Іван Копич, а також секретар міської ради Дмитро Брехлійчук, військовий комісар Рахівського районного військового комісаріату підполковник Василь Гаджега та офіцер із взаємодії позаштатної групи національно-патріотичного виховання учнівської  молоді управління оперативного командування «Захід» майор Ніколайчук.
     Концертна програма відбулася за участі колективі художньої самодіяльності, а саме: хореографічний колектив СБК Ч.Тиса з танцями «Ми українці» та «Солов’їна» (керівник Василина Теміцька). Вікторя Штефанюк солістка вокальної студії «Едельвейс» РБДЮТ з піснею «Молитва за Україну» (керівник Марія Томащук).  Хореографічний колектив «Авангард»  РБДЮТ з танцями «Чир-данс» та «Аркан» у сучасному стилі, (керівник Олена  Мамедова). Ансамбль скрипалів Рахівської ДМШ виконали
«Ча-ча-ча» та угорський народний танець «Чардаш», (керівник Тетяна Штодлер, концертмейстер Галина Штефко). Вірш «Без імен» Вікторії Невідомської читала Василина Теміцька. Солістка Крістіна та Вікторія  Мисинчук. Соліст гурту «Край» РБК Іван Мисинчук. 

«Барви життя»

16 жовтня в Світлиці Районного будинку культури відбувся відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю-конкурсу творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя».
Учасники брали  участь в таких  номінаціях:
-         Художнє слово;
-         Хореографічне мистецтво;
-         Образотворче мистецтво;
-         Декоративно-прикладне мистецтво;
-         Вокальне мистецтво;
-         Інструментальне мистецтво.
Журі визначило кращих учасників, що будуть представляти  Рахівський район на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями «Барви життя»  в м. Ужгород  25 жовтня 2018 року.
 

День визволення області та України від фашистських загарбників

26 жовтня, в Рахові відбулися урочистості з нагоди відзначення 74-ї річниці визволення України та Закарпаття від фашистських загарбників.

         Участь у відзначенні пам’ятної дати взяли ветерани, керівництво району і міста, а також представники районних установ, правоохоронних структур, військового комісаріату та громадськість.
Присутні поклали квіти до пам’ятників воїнам-визволителям та могили О.Борканюка, а також хвилиною мовчання вшанували загиблих у Другій Світовій війні.
Семінар-практикум
       
   27 жовтня на базі районного будинку культури був проведений районний семінар-практикум клубних працівників району «Робота над розробкою та втіленням  розважально-ігрових програм»
У програмі семінару:
-         «Сценарій-основа масового заходу. Робота над сценарієм розважально-ігрових                    програм» - майстер-клас від викладача вищої категорії Ужгородського коледжу культури і мистецтв Василик Г.С.;
-         «Використання народних традицій при проведенні розважально-ігрових програм». Провела викладач-методист Кучмаш В.О.;
-         «Робота ведучого у розважально-ігрових програмах» - майстер клас від викладача-методиста Тищук В.В.;
-         «Використання хореографії при проведенні сюжетно-ігрових програм» - майстер-клас від викладача-методиста Баб’як Є.Я.;
-         «Робота над декоративно-художнім оформленням, виготовленням та використанням реквізиту у розважально-ігрових програмах» - майстер-клас від викладача-методиста, заслуженого працівника культури України Ухач Л.І.;
-         «Граємось цілий рік» - практичний показ ігрової програми, який провели студенти КВНЗ «Ужгородського коледжу культури і мистецтв». Керівник Ухач Л.І.
Всі присутні працівники клубних закладів культури району охоче брали участь у майстер-класах, іграх та конкурсах.

День працівника соціальної сфери

31 жовтня в залі районної ради відбулися урочистості з нагоди Дня працівника соціальної сфери.
З вітальними словами до працівників соціальної сфери звернулися голова районної ради Василь Дан, перший заступник голови Рахівської районної державної адміністрації Віктор Турок та начальник управління соціального захисту населення Рахівської  РДА Марія Спасюк.
Концертна програма відбулася за участі колективів художньої самодіяльності: Гурт «Край» районного будинку культури (керівник Іван Мисинчук), хореографічний колектив «Джерельце» (керівник Мирослава Шемота), народний фольклорний театр СБК с. Богдан з гумористичною сценкою «Дві куми» (керівник Марія Ретізник), солісти Вікторія Мисинчук та  Ганна Гарбуз.

Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва

Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва був заснований з метою відзначити вагомий внесок працівників культури і любителів у відродження української національної культури, розвиток народної творчості, активну культурно-просвітницьку діяльність.
13 листопада відбулися урочисті з нагоди відзначення Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, які пройшли в приміщенні районного будинку культури. Вітальні слова на адресу працівників культури висловили  перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Турок, заступник голови райради Іван Копич, міський голова Віктор Медвідь, начальник відділу освіти, молоді та спорту, та начальник відділу культури Володимир Шепета, який привітав працівників та вручив грамоти  кращим.
В рамках святкування було відкрито виставку професійних та самодіяльних художників Рахівщини, яка буде тішити відвідувачів неповторними роботами місцевих талантів до 24 листопада.
    Концертна програма відбулася за участі колективів художньої самодіяльності району.

«З відданістю Україні в серці"

Під такою назвою 21 листопада в залі районної ради відбувся урочистий вечір приурочений  Дню Гідності та Свободи.
   З вітальними словами виступили перший заступник голови райдержадміністрації  Віктор Турок та голова районної ради Василь Дан.
         В концертній програмі взяли участь народний аматорський квартет «Кучеряві хлопці» керівник Сорохман Ю.Ю., учні Рахівської музичної школи Олександр Шепета та Валерія Мігаленюк, солісти Рахівського РБДЮТ Вікторія Кудрич та Надія Павлюк, читець Андрій Гарний.

       Мітинг-реквієм пам’яті жертв Голодомору
     З цієї нагоди на площі перед Районним будинком культури відбулися меморіальні заходи, в яких взяли участь керівники району, депутати місцевих рад, представники трудових колективів, державних установ, політичних та громадських організацій району, учні шкіл, громадськість.
       Громаді, яка зібралася на площі, нагадали про трагічні сторінки з історії українського народу – Голодомор 1932-1933 років. Ця подія принесла страждання та смерть на українську землю, посіяла страх серед людей.
 Присутні запалили лампадки та вшанували жертв геноциду хвилиною мовчання. Представники духовенства провели спільний поминальний молебень за упокій душ загиблих.

Міжнародний день інваліда

28 листопада 2018 р.  в районному будинку культури відбувся розважально-ігровий вечір «Немає вищої святині, як чисте сяйво доброти».
    Концертна програма відбулася за участі колективів художньої самодіяльності, зокрема: хореографічний колектив «Джерельце» Районного будинку культури (керівник Мирослава Шемота), хореографічний колектив «Авангард» РБДЮТ (керівник Олена Мамедова), солісти Роксолана Кальба та Марія Рибак (керівник Олександра Беркела).
Казкові герої залучили присутніх діток до розважально-ігрової програми, де гралися з ними і танцювали.
         З вітальними словами виступила Марія Юріївна Спасюк – начальник управління соціального захисту населення РДА та Михайло Будніков директор  центру комплексної реабілітації Рахівського району. Вкінці свята всім діткам вручили подарунки та солодощі.

День Збройних Сил України, Міжнародний День волонтера та 
День місцевого самоврядування
6 грудня в залі районної ради відбулися урочистості та святковий концерт з нагоди відзначення Дня Збройних Сил України, Міжнародного Дня волонтера та Дня місцевого самоврядування.
З вітальними словами виступили перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Турок, голова районної ради Василь Дан та військовий комісар Рахівського районного  військового комісаріату підполковник Василь Гаджега.
Хвилиною мовчання було вшановано пам’ять воїнів АТО наших земляків, а право покласти квіти до меморіальної дошки загиблим воїнам АТО та на могилу учасника і захисника  Євромайдану Герою України Петру Гаджі, було надано кращим учням ЗОШ міста.
         У концертній програмі взяли участь: народний аматорський оркестр гуцульських народних інструментів районного будинку культури (керівник Іван Мисинчук), хореографічний колектив «Авангард» РБДЮТ (керівник Олена Мамедова), хореографічний колектив «Джерельце» РБК (керівник Мирослава Шемота), солістка Роксолана Кальба учасниця вокальної студії «Гармонія» РБДЮТ (керівник Олександра Беркела), солістка Іванна Ролюк та солістка-вокалістка Анна Гафіяк, Іван Мисинчук - соліст гурту «Край» РБК.
   Запалення вогнів новорічної ялинки
19 грудня, в день великого християнського свята Миколая Чудотворця, відбулося радісне міське дійство – відкриття головної ялинки міста, на яке завітало чимало рахівчан, від малого до великого, щоб досхочу повеселитись та разом засвітити барвисто прикрашену лісову красуню.
Діточок та дорослих привітали з Днем Святого Миколая та новорічними святами Рахівський міський голова Віктор Медвідь, настоятель Свято-Пантелеймонівського храму міста Рахів отець Михайло Шутко та інші учасники свята, а також сам Святий Миколай, який провів веселі конкурси і нагородив переможців подарунками та разом з малечею засвітив вогники на ялинці.
Під час святкування підводилися підсумки міського конкурсу малюнку «Святий Миколай очима дітей». Отець Михайло Шутко нагородив авторів найкращих малюнків.
Колективи художньої самодіяльності районного будинку культури та РБДЮТ піднімали настрій всім присутнім на святі. Міська рада допомогла Святому Миколаю організувати солодкі подарунки для найменших учасників свята, які він роздавав за гарні віршики, співаночки та інші виступи, які дітки підготували до цієї події.
Народний аматорський  чоловічий  квартет «Горяни»
Вокальний квартет “Горяни” лікарів Рахівської районної лікарні, був створений 6 травня 2000 року. Першим художнім керівником був Олексій Токар, вчитель співів Рахівської ЗОШ. На даний час колектив є активним пропагандистом української народної та патріотичної пісні.
Учасники колективу - люди благородних професій, які стараються своєю творчістю пропагувати високий духовний світ української, зокрема Закарпатської пісні, примножують духовну скарбницю нашого краю.
Поступово, крок за кроком, "краяни" виробили свій сценічний образ, який уособлює мужніх, сильних, бадьорих, веселих і закоханих у народну пісню горян.
Колектив є постійним учасником різноманітних культурних акцій та масових заходів, які організовує та проводить районний будинок культури. Учасники фестивалів, конкурсів:
·        лауреати Міжнародного гуцульського фестивалю (м. Косів) – 2002р.;
·        дипломанти Міжнародного фестивалю пісенної творчості ім. Машкіна (м. Іршава)  - 2002р.;
·        телевізійна програма на УТ-1 “Надвечір’я” – 2001р.;
·        Міжнародний фестиваль “Культурне літо” (м. Свіднік, Словаччина) – 2007р.;
·        дипломанти Міжнародного гуцульського фестивалю (м. Яремче) – 2007р.;
·        лауреати районного фестивалю “Гуцульська бриндзя” – 2006-2007р.р.;
·        дипломанти І-го ступеня ХІІ Міжнародного фестивалю пісні «Подляська нота - 2017» (Польша).  

Наші предки казали, що Господь дав людям музику і спів, аби вони не сумували за раєм. Адже музика може вершити чудеса, а пісня ніколи не знала заборон і кордонів, бо несла у вирі звуків найпотаємніші почуття.
 Відчуття радості, смутку, щастя, туги, відчуття піднесення та падіння у своїх творах передають учасники вокально-інструментального гурту „Край".
Гордістю Рахівщини вже не один рік є самодіяльний народний вокально-інструментальний гурт „Край" Районного будинку культури керівником якого є Іван Мисинчук.
Творчий шлях одного з перших самодіяльних вокально-інстументальних гуртів Рахівщини розпочався в 1984 році. Засновником і керівником естрадного гурту «Край» став випускник Ужгородського училища культури Іван Мисинчук. За час роботи інструментального ансамблю сформувався високопрофесійний творчий колектив в який  входило шість учасників, а саме: соліст (керівник ВІА), два вокалісти, клавішні інструменти, акустична гітара, скрипка.
В основному до репертуару колективу входили народні твори в сучасному аранжуванню та твори українських композиторів. "Краяни" старанно працювали над репертуаром, вибирали пісні зі змістовними емоційними текстами. У більшості випадків музику до них сам художній керівник і соліст ансамблю Іван Мисинчук. Постійне місце займають такі пісні: "Знаю мила" (сл. А.Драгомирецького, муз. І.Мисинчука), "Вечірній ангел", "Рейс" (сл. і муз. І.Мисинчука), добре відомі пісні "Співай, мій краю", "Пісня про Рахів"(сл. і муз. І.Мисинчука).
У 1989 році "Край" став дипломантом першого Республіканського конкурсу естрадної пісні "Червона рута", який проходив у Чернівцях. Особливу популярність здобула пісня "Україні" (сл. В.Симоненка, муз. І.Мисинчука). Приємно, що самодіяльні митці прагнули пропагувати гуцульську й українську пісню навіть за кордоном, де неодноразово гастролювали. Високий професіоналізм І.Мисинчука, щира емоційність, глибоке відчуття музичного стилю, вміння розкривати зміст музичного твору дозволяли створити яскраві музичні образи. Саме з допомогою народної пісні, перекладеної на сучасну музичну основу, учасники ансамблю зуміли зійти на високий мистецький олімп.
Учасники ансамблю, завдяки своїй постійній плідній праці, здобували визнання не тільки в районі, а також в області. Саме за високу виконавську майстерність, оригінальне виконання музичних творів, у 1988 році гурту присвоєно звання "Народний вокально-інструментальний ансамбль". У 1992 році колектив - лауреат ІV Республіканського конкурсу артистів естради. Перед цією подією стали дипломантами першого та другого Всесоюзних фестивалів народної творчості, за що був нагороджений дипломом Спілки композиторів СРСР від голови правління  Спілки композиторів СРСР Т.Н.Хреннікова та дипломом газети "Красная звезда", переможцями обласного фестивалю молодіжної пісні "Вечори над Латорицею" (1988), лауреатами другого Міжнародного гуцульського фестивалю у місті Вижниця Чернівецької області (1992), переможцями сьомого гуцульського фестивалю у м. Рахові (1997 р.), а Іван Мисинчук став  номінантом конкурсу "Кращий Закарпатець-2001" в номінації "Кращий працівник культури". Також у 2011 році його ініціативою стало започаткування фестивалю естрадної пісні «Над Тисою».
На сьогоднішній день склад колективу трохи змінився і складається:
-         баяніст, клавіші – Іван Мисинчук, який є керівником колективу;
-         скрипалька – Леся Олексіївна;
-         цимбаліст – Олескій Бойчук;
-         солістка – Крістіна Мисинчук.

Народний аматорський оркестр гуцульських інструментів
    Народний аматорський оркестр гуцульських народних інструментів (художній керівник Іван Мисинчук) створено у 1956 році, на базі колишнього Рахівського лісгоспу, за підтримки тодішнього директора Рахівського лісгоспу Миколи Морочила та керівника району Михайла Писара. 
        І ось уже понад п’ятдесят років учасники оркестру по крихітці збирають музичні скарби гуцулів, і обдаровують ними людей. За клопітку роботу колективу у 1973 році присвоєно звання "народного".
        В репертуарі оркестру - музично-етнографічні композиції: в’язанки гуцульських мелодій і пісень, обрядових творів, окремі з них стали візитною карткою оркестру.  Зокрема, музично-етнографічна композиція "Полонинські наспіви" (в обробці Петра Ерстенюка), вівчарські трембітання; народні танці "Голубка", "Дуботанець",  "Лісоруб", "Решето" та низка інших творів ("Свято в горах" – музична композиція,  "Угорський чардаш", "Ой, піду я в полонину", "В’язанка гуцульських мелодій").
        У музиці і піснях оркестру відтворюється багатогранне життя гуцулів, їх радість і болі, чудова природа Карпат, традиції і обряди, звичаї гуцулів. Милують око колоритній одяг, своєрідні музичні інструменти. І полонить душу дивовижна музика.
          Цей колектив був учасником багатьох мистецьких заходів, брав участь у республіканських та всесоюзних творчих звітах художньої самодіяльності та майстрів декоративно-прикладного мистецтва.
     Свою самобутність колектив представляв на сцені Словаччини, Угорщини, Румунії, був учасником і переможцем різних фестивалів-конкурсів. Учасник Фестивалю українських колядок та Зимових народних обрядів і традицій у м. Сігет (Румунія). Неодноразово нагороджувався почесними грамотами, дипломами, цінними подарунками за участь у різних культурно-мистецьких заходах, оглядах-конкурсах.
Любов до мистецтва відтворення світлих сторінок минулого наших предків при допомозі мелодій, обрядів, об’єднують усіх учасників колективу в одне прекрасне ціле, ім’я якому – народний оркестр гуцульських народних інструментів.
          Нині народний оркестр гуцульських народних інструментів – один із самодіяльних колективів в області, який завоював визнання любителів народної музики в нашому краю та за кордоном.
        Розуміння високих духовних цінностей, любов до гуцульської мелодії, пісні-коломийки помножені на ентузіазм керівника, згуртовують учасників колективу до пропаганди народного мистецтва.
         Нині оркестр гуцульських народних інструментів постійно бере участь з заходах, які організовує та проводить Районний будинок культури, у районних та обласних заходах, таких як:
-         Фестиваль румунського фольклору – смт. Біла Церква (2016 р.);
-         «Видричанська вишиванка» -  с. Видричка (2015 р.);
-         «Берлибашський бануш»  - с. Костилівка  (2016 р.);
-         «Бичківські голубці» смт. В.Бичків (2016 р.).
У 2012 році на XIV Міжнародному «Гуцульському фестивалі» у смт. Путила Чернівецької обл.,  зайняли ІІ місце у номінації «Оркестри народних інструментів».
      У 2016 році також були учасниками вже XXIII «Гуцульського фестивалю» у м. Рахів.
       На даний час оркестр проводить активну творчу роботу з пропаганди української народної музики,  відродженню українського  інструментального мистецтва.
  Народний вокальний чоловічий квартет „Кучеряві хлопці”
         Вокальний чоловічий квартет Рахівської ДМШ створений у 1990 році.
Першим керівником колективу був Томашук Михайло Іванович. Учасниками квартету були викладачі Рахівської ДМШ: Томашук М.І., Ганущин О.І., Ретізник І.Д., Мельничук В.В.
         З 1995р. Мельничука В.В. замінив Сорохман Ю.Ю.
         З 2000р. Ретізника І.Д. замінив Шепета В.Л., який очолив колектив.
         У серпні 2004 р. вокальний квартет отримав ІІ місце на Міжнародному гуцульському фестивалі у смт. Путила Чернівецької області.
         У жовтні 2004 р. зайняв ІІ місце у пісенному фестивалі ім. М.Машкіна в Іршаві.
         У 2015р. – лауреат ІІ ступеня шостого відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні „Красне поле” ( м. Хуст).
2015 році на Міжнародному Гуцульському фестивалі, який проходив у м. Надірна Ів.Франківської області, учасники квартету отримали Гран-прі у номінації «Пісенний жанр».
Колектив нагороджений грамотою Національної Всеукраїнської музичної спілки. Неодноразово нагороджений грамотами обласного управління культури, районної державної адміністрації та районної ради, а також відділу культури райдержадміністрації. Вокальний квартет викладачів Рахівської ДМШ є постійним учасником районних та обласних фестивалів, творчих звітів та святкових концертів.
          Учасниками колективу на сьогоднішній день є: Сорохман Ю.Ю. – викладач Рахівської ДМШ, який є керівником вокального квартету, Шепета В. Л. – начальник відділу культури РДА, Томашук М.І. – викладач Рахівської ДМШ.
Учасники колективу пропагуючи своєю пісенною творчістю кращі твори української музики, народного епосу, примножують духовну скарбницю нашого краю.
У репертуарі   квартету – обробки українських народних пісень, духовні твори, оригінальні твори композиторів М.Я.Попенка, П.М.Рака, В.В.Калинюка,  В.В.Поповича , М.І.Томашука.
Хореографічний гурток «Джерельце»
 Рух – це життя, ритміка – це краса, а танок – це політ душі і фантазії. Танок — це сукупність виразних злагоджених рухів, об'єднаних загальним ритмом, що виражають почуття й настрій тих, хто танцює.
В танці дитина вчиться відчувати своє тіло, розвиває пам’ять, увагу, активізує до творчості, вчить сприймати музику, пізнавати світ.
Бажання виразити себе у рухах є природною потребою кожного учасника, саме за допомогою музики та відповідних рухів, поз, міміки, жестів дитина може передати свій настрій, почуття, переживання, влучно розкрити цілісний музич­но-руховий образ. Усе це допомагає розвивати танцю­вальну творчість, а також це вміння само­стійно імпровізувати в процесі музично-рухової діяль­ності відповідно до особливостей музичного твору на основі вивчених танцювальних та образних рухів.
         З метою покращення культурно-дозвіллєвої діяльності, розвитку аматорських колективів, впровадження нових форм та методів роботи, залучення талановитої й небайдужої молоді, дітей та інших вікових категорій населення до збереження та відродження національних традицій та популяризації мистецтва Рахівщини, створено наш  хореографічний гурток.
Танцювальний гурток (дитячий) «Джерельце» створений у вересні 2012 року (керівник Мирослава Шемота). Поділяється на дві групи – молодшу і старшу. Репертуар гуртка: танець «Гуцульська в’язанка», «Славацька Карічка», «Гуцулка», танець «Віночок», Закарпатський танець «Карічка», «Румунський» танок, китайський танець «Відлуння Сходу», «Джайв», «Німецький», «Полька».
За цей період учасники гуртка неодноразово брали участь у чисельних культурно-мистецьких заходах, які організовує та проводить Рахівський РБК, фестивалях, конкурсах, де займали перші та призові місця, виїжджали за межі міста, по сільських будинках культури, де показували майстер класи та брали участь у концертній діяльності. 

Немає коментарів:

Дописати коментар