середа, 5 липня 2017 р.

«БИЧКІВСЬКІ МУЗИКИ» в ЛИТВІ



     У жовтні 2015 року, делегація Каунаського району Литви, яку очолив мер самоврядування Валерюс Макунас, перебувала з візитом на Закарпатті. У ході ділових перемовин з обласною владою, зокрема головою облради Михайлом Рівісом, було підписано угоду про співпрацю. З 26 червня по 5 липня 2017 року, згідно міжнародних угод про співробітництво у сфері освіти, культури і спорту Каунаського району (Литва) та Закарпатської області (Україна), а також завдяки Департаменту освіти і науки (директор Сопко Ганна Іванівна та її заступник Шеверя Михайло Михайлович), а також Управлінню культури Закарпатської ОДА (начальник Фролова Вікторія Василівна, та її заступник Молнар Ілдіко Федорівна), учасники зразкового оркестру народних інструментів Великобичківської ДМШ Рахівського району (керівник Попович Василь Васильович), у складі: Павло Павлюк, Ростислав Чворсюк, Ганна Ткач, Анастасія Шпиток, Олександр Білкей, Назар Галясок, Юліанна Митрюк, Яна Андрусяк, Дем’ян Кузьмик, Андрій Басараба – як неодноразові переможці обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів, мали можливість відпочивати в міжнародному дитячому таборі при Качергінському багатофункціональному центрі Каунаського району (директор Ауріка Лаурінавічєнє).
     Витрати на поїздку Україна – Литва – Україна, профінансував Департамент освіти і науки, а перебування і харчування української делегації (10 юних музикантів з творчою назвою «Бичківські музики», 2-х керівників та 2-х водіїв) взяв на себе Відділ культури, освіти і спорту Каунаського району (начальник Ірена Марцинкявічєнє). Керівник дитячого табору Ауріка Лаурінавіченє та її помічники Довілє Мікуцкенє, Мартінас Карпавічюс – доклали багато сил і фантазії, щоб відпочинок дітей був цікавим. Кожен день мав своє ізюминку. Звичайно в перший день приїзду все розпочалося із знайомства між українськими і литовськими дітьми та їх керівниками, а далі екскурсія у старе місто – Каунас, де пройшлися його багатовіковими вулицями, відвідали Каунаський замок, Кафедральний Собор святих Петра і Павла, Костел Воскресіння Христа та інші костели.
     Наступного дня у невимушеній дружній атмосфері, знайомства дітей продовжилися. У спільному хороводі кожен учасник мав можливість познайомитися з найбільш уживанішими литовськими та українськими словами. А потім, учасники «Бичківських музик» із Закарпаття, познайомили присутніх з гуцульськими музичними інструментами: трембітою, дримбою, рогом, сопілкою, цимбалами, дзвіночками та іншими. Після чого поділилися з присутніми своїми творчими здобутками, зігравши декілька інструментальних творів: «Карпатські візерунки», «Гуцульські награвання», «Бичківські весільні мелодії», мелодії гуцульського танцю «Аркан». Кожен їхній номер супроводжувався бурхливим оплесками. А після виступу наших юних музикантів, вокальний ансамбль і солісти литовського гурту, заспівали декілька народних пісень свого краю.
      Кожен наступний день був насичений не тільки екскурсійними поїздками, а й творчими, повчальними та спортивними заходами. Наприклад: завдяки керівнику та учасникам народного танцювального колективу Юратє Мацконєнє, Рентарє Крейпавічутє і Асті Улінскайте, під супровід дворядної гармоніки, навчалися народним литовським танцям, хороводам та іграм; а Ріта Шафрановскенє навчала дітей сучасним танцям, аеробіці та ранковій зарядці з використанням сучасних рухів під популярні музичні хіти; художниця Ауренє Алтокавічутє провела майстер клас з малювати картини водяними, акріловими та масляними фарбами. Діти також самотужки малювали крейдою на асфальті.
       Цікавою і повчальною була розповідь жінки-пекаря в селі Піплєй про процес виготовлення домашнього хліба, та особиста участь дітей у майстер-класі в приготуванні та випічці в старовинній печі хлібобулочних виробів. Поки пеклися булочки і хліб, для пекарів і мешканців села «Бичківські музики» зіграли декілька інструментальних композицій. А Каунаське телебачення відзняли гру юних музикантів, та взяли інтерв’ю в учасників і керівника колективу з України.
На зустріч з українцями, приїхав на велосипеді (живе у сусідньому селі) і один з підписантів міжнародної угоди про співробітництво у сфері культури, освіти і спорту та організатор міжнародного дитячого табору в Литві - голова Каунаської районної ради – Валерюс Мокунас. Про наше перебування в Литві друкувалося у засобах масової інформації, зокрема в газетах - «Каунаський день» та «Литовський ранок», а декілька концертних номерів «Бичківських музик» транслювався на місцевому та районному телебаченні.
Наступними днями було організовано чотирикілометровий піший похід в село Запішкіс, де досвідчені вчителі, навчали дітей самотужки виготовляти, розфарбувати та запускати в небо повітряні змії. А у сусідньому селі, у пристосованому під літній кінотеатр приміщенні, діти мали можливість переглянути фільм «Артур». Після завершення демонстрації, спільно обпікали сосиски, їли бутерброди, потім освоювали цікаві литовські ігри з підковами, співали під супровід гітари популярні світові хіти, грали у дартц, спілкувалися, тощо.
Відвідали і культурний центр в Раудондваріс, а також діючий Пожайліський жіночий монастир, що на околиці Каунаса. Згодом, не дивлячись на проливний дощ (кожній дитині організатори придбали плащ-дощовик) проїхалися на автобусі та пройшлися пішки одним з найбільших за площею етнографічних музеїв в Європі під відкритим небом, який знаходиться на околиці села Румшишкес. В музеї народного побуту, українські і литовські діти переглянули цікаві експозиції побуту і традицій селян і містян всіх регіонів Литви, з кінця ХVІІІ – початку ХХ століття. Особливо цікавими були екскурсії в Каунаський ботанічний сад, де під час пішохідної прогулянки, можна було побачити екзотичні дерева, а в закритій оранжереї - величезну кількість тропічних рослин і дерев, бананові та кокосові пальми, особливо привернула нашу увагу квітуча вулична плантація.
Неперевершеною була подорож в столицю Литви – Вільнюс. Там - переглянули експозиції національного музею, а згодом піднялися на башту замку Гедемінаса, звідки видно як на долоні майже ціле місто.
Ознайомилися із замком в Тракаї (знаходиться за 30 км від столиці Литви), навколо якого – велике озеро. Сам Тракайський замок збудований в 1409 році, і був, як основна резиденція Великого Литовського князя Гедиміна. З цим замком тісно пов'язана історія також інших Гедиміновичів: Кейстута, Вітовта тощо. До слова, в той час, Тракай був одною з перших столиць Литви. Екскурсовод розповів нам багато цікавого про ті древні часи, литовських князів і їхні походи, переглянули кімнати, де вони проживали, бачили їхні обладунки, зброю, побут, тощо. А після, всі пообідали в містечку Тракай, скуштували дуже смачний пиріг - кубете (з курячим або баранячим м’ясним фаршем, з додаванням сиру, запечений у тісті), це - національне блюдо каримів-татар (вихідців з Криму) - які вже декілька століть тут проживають.
Та найбільше запам’ятався дітям українсько-литовський турнір з пляжного футболу, серед команд міжнародного дитячого табору (проходив на околиці села Качергінє), який організував вчитель фізкультури Мартінас Карпавічюс. Серед шести команд учасників, команди литовських футболістів та команди дівчат з «Бичківських музик» стали переможцем турніру (нагороджені медалями за І місце). Найбільш результативною під час змагань (забила 3 голи у ворота супротивника) була наша краянка Настя Шпиток. Та найуспішнішими у футбольному турнірі була команда хлопців-музикантів під назвою - ФК «Кісва» (бо майже всі діти з Косівської Поляни), які крім перемоги у відбіркових матчах (І місце) - стали володарями чемпіонського Кубку.
Окремо слід сказати про харчування. Кухарі, поряд з українською національною кухнею (українським борщем, м’ясними відбивними з картопляним гарніром) готували і литовські національні блюда (цепеліни, або діджкукуляй (великі галушки своєрідної форми з усілякою начинкою - з овочів, м'яса, сиру, политі сметаною), шалтібаршчяй (холодний борщ на кефірі), ведерай (картопляні ковбаски), жемайчу блінай (картопляні млинці з м'ясним фаршем), швільпікай (запечені картопляні палички під соусом), смажений хліб з плавленим сиром, запечений в духовці картопляний пудинг з яйцем з підливою з розтопленого сала і смаженої цибулі, на десерт - швітуріс - тістечко з волоськими горіхами, а також чорний литовський хліб з кмином, визнаний одним з кращих в світі, володіє неповторним смаком і може зберігатися до двох місяців). Крім цього на столі були завжди свіженькі овочі та фрукти (огірки, яблука, груші, банани, зелений виноград), різні печива до чаю, смачні натуральні соки та фіто чаї настояні на цілющих травах.
Ввечері 1 липня 2017 року, «Бичківські музики» дали заключний концерт перед мешканцями литовського містечка Качергінє. Не дивлячись на дощову погоду, яка внесла свої корективи, послухати українських юних музикантів, зібралися майже півсотні поціновувачів музичного мистецтва невеличкого містечка. Це і літні люди, молодь, діти. У програмі, крім відомих гуцульських народних композицій, прозвучали і класичні твори «Пасакалія» Г.Генделя, «Святкова прелюдія» К.Чайкіна, етно-роковий твір «Гуцульські награвання» з репертуару гурту «Добрі люди».
Декілька творів виконав і дует баяністів у складі Павла Павлюка та Ростислава Чворсюка – «Карпатські наспіви» Ю.Фейди, «Безперервний рух» Б.Тихонова.
Вдало доповнили юних музикантів і їхні керівники – Василь та Ольга Поповичі, а також один з водіїв мікроавтобуса (з музичною освітою) Микола Туз, які під супровід баянів заспівали дві українські народні пісні: «Місяць на небі» та «Їхали козаки». Всі концертні номери супроводжувалися бурхливими аплодисментами присутніх.
 Перед заключним номером концерту, відбувся обмін подарунками між українсько-литовськими делегаціями - на пам’ять про перебування у таборі дітям і їхнім керівникам.
Не можна не згадати і про подарований великих розмірів національний кондитерський виріб литовців – шакотіс (що в перекладі з литовської означає «гіллясте дерево»). Це - традиційний литовський торт незвичайної форми з яєчного тіста, спечений на відкритому вогні. Занесений до Литовського національного фонду кулінарної спадщини.
Також поставили свої підписи на репродукції з гербом Каунаського району: керівник української делегації Василь Попович та директор табору в Качергінє Ауріка Лаурінавіченє. Адже наша делегація з України - перші відпочиваючі українські діти у міжнародному таборі в Литві. Хоч більшість литовських організаторів, особливо старше покоління, досить добре володіють російською мовою, на якій ми трохи з ними спілкувалися. Але, завдяки організаторам, майже під час кожної екскурсії, нашу делегацію супроводжувала українсько-литовський перекладач, уродженка Рівного (після одруження 15 років проживає у Литві) Олена Чігінскенє, яка перекладала литовцям і спілкувалася з нами виключно українською. Наступного дня після сніданку, українські та литовські діти, разом зі своїми керівниками, на березі повноводної ріки Нєман, виготовили з дерев’яної кори кораблики, встановили мачти і паперові вітрила на них, які потім, загадавши бажання, спускали на воду. А після ситного обіду, подякувавши організаторам відпочинку в Литві за чудове перебування в таборі, виїхали додому.
Ми вдячні керівникам Департаменту освіти і Управлінню культури Закарпатської ОДА за активний відпочинок юних музикантів з Рахівщини в литовському дитячому міжнародному таборі в Качергінє. Нам в свою чергу було дуже приємно відчути, що ми гідно справилися зі своєю місією культурного обміну між державами, адже наші діти представляли не тільки Рахівщину і Закарпаття, а й всю Україну.Цими ж днями, згідно підписаної угоди по міжнародному співробітництву між Україною і Литвою, з 2 по 11 липня 2017 року, відбувається обмінний візит - 12 литовських дітей з 2 керівниками та 2 водіями на відпочинку в Закарпатті, який проходить на базі Воловецького філіалу Закарпатського обласного натуралістичного центру молоді «Арніка».

Директор Великобичківської ДМШ, керівник української делегації дітей в поїздці в Литву та очільник зразкового оркестру народних інструментів «Бичківські музики», заслужений працівник культури України
- Василь Попович

Немає коментарів:

Дописати коментар